Haberler

ÇELİK DOLAPLARIN KULLANIM ALANLARI ÇEŞİT VE MODELLERİ

Çelik dolaplar ilk kullanılmaya başladığı yıllardan itibaren, gittikçe artan taleplerle günümüzde her alanda kullanımı neredeyse zorunlu bir duruma gelmiştir. Çelik dolap üreticileri kullanılacak sektöre uygun olarak farklı amaçlarda kullanılmak üzere her geçen gün yeni tasarımlar geliştirmektedir. Önemli bir Pazar haline gelen çelik eşya sektöründe kıyasıya rekabetler yaşanmaktadır. Üretim araçlarının modernize edilmesine paralel olarak, önemli sayılarda imalat yapılmaktadır. Kullanım alanlarının genişliği ile arz ve talep dengesinin sağlanabildiği bir sektör olan çelik eşya sektöründe, en fazla kullanılan eşyalar arasında çelik dolap sistemleri ilk sıralarda yer almaktadır.

Çelik dolap modellerinde öne çıkanlar

 

Günümüzde imalat yapan firmalar, dekorasyon özelliğini de ön plana çıkaran sıra dışı tasarımlarla sektörde itici bir güç oluşturmaktadır. Yaşam alanlarında, topluma açık alanlarda farklı renk ve modellerde karşımıza çıkan çelik dolaplar, faklı sac kalınlıkları ile farklı fiyatlar üzerinden satışa arz edilmektedir. İnsanların özel eşyalarını güven içerisinde muhafaza etmeye yönelik özellikleri sebebiyle, oldukça farklı alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Üretim yapılan ofis dolapları kulanım amaçları ile ilgili olarak kategorize etmek gerekirse 3 ana kolda inceleme yapılmalıdır.

  • Ev Tipi Çelik Dolaplar
  • Ofis ve Sanayi Tipi Çelik Dolaplar
  • Genele Açık Alanlarda Kullanılan Çelik Dolaplar

Başlıklar altında kullanım alanları ve amaçlarını açıklamak üzere ev tipi çelik dolaplar oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlayan eşyalar olarak görülmektedir.

Ev Tipi Çelik Dolaplar

 

Evlerde kullanılmak üzere tasarlanan dolaplar, son zamanlarda iç mimarların tercihiyle daha da sık kullanılmaya başlayan mutfak tezgâhlarının altında kullanılan ankastre altı dolap çeşitleridir. Çok kolay temizlenebilen yapıda ve çok şık görünümleri ile evlerin mutfaklarında yeni bir çığır açmıştır. Steril yaşama önem veren ev kadınlarının ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Malzeme dolabı olarak kullanılan bölümüyle mutfaklardaki gereksiz kalabalığı önleyerek, düzenli görünüm sağlanmasına yarar sağlar. Evlerde ayrıca sıkça kullanılmaya başlayan ayakkabı dolapları da kapı önlerinde şık duruşu ile tercih edilen eşyalar arasındadır. Son olarak her evde bulunan çelik ecza dolapları da kullanım alanları arasında yer almaktadır.

Ofis Tipi Çelik Dolaplar

 

Çelik dolapların en sık kullanıldığı yerler arasında bulunan ofisler, kullanım alanı bakımından en geniş seçeneklere açık olan yerler arasındadır. Ofislerde belge düzenleme ve arşivleme çalışmalarında kullanılan çelik dolaplar farklı yapıları ile kullanılırlar. Kartoteks dolabı sıralama ve numaralandırmaya olanak sağlayan yapısıyla, ofislerin belge arşivi oluşturdukları alanlardır. Kolay kullanımı ve yüksek koruma sağlaması sebebiyle ofis çalışanlarının en büyük yardımcısıdır. Dosya dolapları, klasör adı verilen kalın dosya gruplarının kullanıma hazır halde bekletildiği bölmeli dolaplardır. Birçok dosya ve evrak aynı anda kilit altında korunabildiği için en fazla tercih edilen modeller arasında yer almaktadır.

Bunların yanı sıra masa altlarında etajer şeklinde kilit muhafazalı olarak kullanılan iki veya üç gözlü dolaplar masadaki görevlinin şahsi eşyaları ve zimmetli ofis evrakları için kullanılan bir dolaptır. Tüm bu dolap çeşitleri olası bir yangın, su basması, deprem gibi beklenmeyen afet veya kazalarda üstün dayanma gücü ve koruması sebebiyle ofis ev işyerlerinin olmazsa olmaz demirbaşları arasındadır. Son olarak birçok ofis ve işyerinde kullanılan çelik para kasası bir başka ofis eşyası olarak göze çarpmaktadır. Şifreli kilitleme sistemine sahip olan para kasaları, en kaliteli çelikten imal edilen ve üstün koruma sağlayan özelliklere sahiptir.

Sanayi Tipi Çelik Dolaplar

 

Sanayi tipi çelik dolaplar daha çok üretim yapılan fabrikalar, şantiyeler, tarzı yerlerde kullanım alanı bulan çelik dolap çeşitleridir. Genel söylemi ile çelik soyunma dolabı olarak adlandırılan bu dolaplar, rahat kullanımı ve dayanıklı olması sebebiyle hemen her iş yerinde ve şantiye çalışmalarında tercih edilen eşyalardır. Çalışan işçilerin her biri için ayrı ayrı tahsis edilen dolaplar sayesinde, iş yeri soyunma alanları temiz tertipli bir şekilde korunabilmektedir. Ayrıca çalışmalar sırasında kirle kaplanan giyim eşyalarının birbiriyle teması etmemesi sağlanarak bakteri ve mikrop yayılması önlenmektedir. Ayrıca yaşanması muhtemel hırsızlık olaylarının önüne geçilerek, özel eşyalar ve maddi değeri olan para mücevherat türünden olan her şey güvenlikli olarak korunmaktadır. Ayrıca fabrikaların ve şantiyelerin evrak, dosya türü ihtiyaçlarında farklı ebat ve tasarımlarda çelik dolaplar kullanılmaktadır.

Sanayi tipi çelik dolaplara dahil olan bir başka kullanım alanı da, yemek üretimi yapılan büyük yemek şirketleridir. Buralarda da gerek soyunma dolabı, gerekse malzeme dolabı olarak çelik dolaplar kullanılmaktadır. Yemek yapılan tezgâhların altına yapılan boydan boya çelik dolaplarda tüm yemekhane malzemeleri korunarak mutfakların tertip ve düzeni sağlanmaktadır. Hijyenik özellikleri ve rahat temizlenebilen özelliği sebebiyle hemen her yemek fabrikasında çelik dolaplar kullanılmaktadır.

Genele Açık Alanlarda Kullanılan Çelik Dolaplar

 

Genele açık kullanılan çelik dolaplar genellikle spor salonları, çim halı futbol soyunma odaları, hamam, sauna, fitness salonları, masaj salonları gibi yerlerde kullanılmaktadır. Bu tür yerlerde kullanıcı olan kişi sabit olmadığı için sık sık kontrol edilip iç temizliğinin ve bakımının yapılması gereklidir. Aktivite sırasında kişilerin eşyalarını kilit altında tutmak vasıtasıyla korunmalarına yönelik olarak değerlendirilir. Her dolabın sahibine anahtarları teslim edilerek, kullanım süresinde kişiye özel olarak tahsis edilir. Bu tür yerlerde ayrıca yüksek değerde para veya mücevheratın korunmasına yönelik olarak emanet dolabı uygulaması da kullanılmaktadır. Bu tür yerlerde çok farklı tasarımlarla mekânların görsel etkisi daha da güçlendirilmektedir.

ÇELİK DOLAP MODELLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Genele açık alanlara verilecek diğer örnekler ise tren garları, otogarlar ve hava meydanlarındaki kiralık çelik dolaplardır. Kişiye özel anahtarların teslim edilmesiyle, anlaşma yapılan süreler içerisinde eşyaların korunmasını sağlamaya yönelik olarak kullanılmaktadır. Genelde çelik dolapların kişisel mahremiyet sağlayan özelliği, bu kadar geniş kullanım alanı bulmasına sebep olmuştur. Kullanıma sunulan yerdeki en geçerli sebebi ise uygun fiyatlarla uzun süreli kullanılabilmesidir.

Yine birçok kişi tarafından kullanılan bir başka alan okullar, hastaneler gibi kurumlardır. Bu tür yerlerdeki kullanım amaçları hem güvenlik açısından hem de kalabalık yerlerde hastalık bulaşması endişesidir. Okul çocuklarının eşyalarının birbirine hastalık taşıyacağı endişesi ortadan kaldırılarak hijyenik bir ortam meydana getirilmektedir. Okullarda öğretmen odalarında kullanılan öğretmen dolabı ve öğrenci işlerinde kullanılan çelik dolaplar da kurumlarda kullanım alanlarına örnek teşkil etmektedir. Keza hastane ve buna benzer yerlerdeki kullanım amaçları da bu sebeplere bağlı olarak görülmektedir.

Sonuç olarak insanların yaşadığı hemen her yerde kullanım alanı bulan çelik dolaplar, vazgeçilmez eşyalar olarak günlük yaşamda yerini almış bulunmaktadır. Çelik dolap edinmek istendiğinde, bu konuda uzman kişilerden görüş alınarak hangi amaca uygun dolabın alınacağı öğrenilerek kullanılması daha uygundur. Farklı çelik sac kalınlığında ve değişik modellerde tasarımlarla oldukça fazla seçeneğin sunulduğu çelik dolap sektörü, son zamanlarda olağan üstü güzel modeller üreterek bu konudaki rekabet şartlarını daha da zorlaştırmış durumdadır. Özellikle internet üzerinden kıyasıya rekabetin yaşandığı sektörde, bilinçli tüketici olmak ve ürünü her yönüyle analiz ederek satın almak en akıllıca yöntem olmalıdır. Ayrıca çok uygun fiyata almalıyım diye çok kısa sürede deforme olacak yapıda dolaplardan her zaman uzak durulmalıdır.

Çelik dolap imalatı videosu:

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir