Haberler

METAL DOLAP ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Dolap denilince herkesin aklına doğal olarak içerisinde birtakım malzemelerin saklandığı, yiyecek veya eşyaların korunduğu, evlerde günlük olarak kullanılan dolaplar gelmektedir. Fakat konu çelik dolap olunca, ilk akla gelen şey güvenlik çağrıştıran düşüncelerdir. İnsan yaşam alanlarında, iş yeri ve ofislerde sıklıkla kullanılan çelik dolaplar önemli işlevlere sahip kullanım malzemeleridir. Kullanılacak yerlerdeki amaçlara göre farklı şekillerde imal edilirler. Bazen ev veya ofiste bir eşya, bazen tren garında emanet dolabı olarak karşımıza çıkarlar. Hatta bazı yerlerde eksikliğinden şikâyet edildiği bile olur. İnsanlar yapıları gereği çok güvenilir bir ortamda olsalar bile,  özel eşyalarını ve önem verdikleri bazı materyalleri gizleme ihtiyacı duyarlar.

İnsan doğasında var olan özelini koruma içgüdüsünden yola çıkılarak yapılan metal dolaplar, gittikçe daha modern ve görsel olarak son derece iddialı tasarımlarla üretilmiş farklı zevklere uygun hale getirilmiştir. Günümüzde farklı şekillerde kullanıma sunulan metal dolaplar, soyunma dolapları, malzeme dolabı, kartoteks dolabı, para kasaları, emanet dolabı, dosya dolabı gibi birçok kullanım alanında karşımıza çıkmaktadır. Kullanımdaki amaçlara göre farklı nitelikte imal edilen çelik  dolaplar en üst seviyede güvenlik sağlamak üzere tasarlanarak yapılmaktadır. Güvenliği sağlamanın yanı sıra, kullanımda bulunduğu alanlarda tertipli ve düzenli görünüm oluşmasına sebep olurlar. Çelik dolap konusu bireylerin genel ilgi alanlarından olmadığından dolayı, sadece ihtiyaç duyulunca konu hakkında araştırma yaparlar ve dolap seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırırlar.

Metal Dolap Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çelik dolap tercihi yaparken kullanım amaçları göz önüne alarak yapmak gereklidir. Kullanıldığı tüm alanlarda diğer eşyalarla bütünlük göstermesi açısından öncelikle tarz ve renk uyumu aranır. Bilindiği gibi genelde her eşya alımında görsellik en çok önem verilen husustur. Aslına bakarsanız ilk aranması gereken dayanıklılık ve amaca uygun olmasıdır.

Güvenliği sağlanacak eşyaların önemine uygun olarak farklı kalınlıkta sac ölçü seçenekleri mevcuttur, ayrıca dolabın kilit güvenliği de çeşitli modeller ve farklı tasarımlarla seçenekler arasındadır. Genelde üretim standartları olarak 0,5 mm-1,2 mm arasında saclar kullanılarak üretim yapılmaktadır. Taşıma ve kullanım kolaylığı sebebiyle en fazla tercih edilen metal dolaplar genellikle 0,8 mm sac kalınlığında üretilen dolaplar olmaktadır.

Kullanılacak yerin durumuna bağlı olarak, aranması gereken başka bir husus ise, dolap kapalı konumdayken havalandırmaya imkân veren hava deliklerinin olmasıdır. Özellikle spor salonları, şantiyeler, okul dolapları gibi kullanım alanlarında eşyaların kötü koku yayması bulunulan ortamın ve kurumun konforunu kötüleştirmektedir.

Ofis türü iş yeri konseptlerinde ise, güven altında tutulması gereken bilgi ve belgelerin önemine ve ofislerdeki dosyalama boyutlarıyla alakalı olarak seçim yapmak gereklidir. Ayrıca, iş yerinin kurumsal kimliğine uygun düşecek tarzda çelik dolaplar tercih edilmelidir. Günümüzde geniş bir renk kartelasında üretim yapılan çelik dolaplar, ofis ve kurumsal firmalarda, dekorasyona da önemli katkılar sağlamaktadır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir